Karmienie szczeniaka - wszystko co powinieneś o tym wiedzieć

czytano 919 razy

Jeżeli niedawno w Twoim życiu pojawił się słodki szczeniaczek to z pewnością zastanawiasz się czym i jak najlepiej karmić swojego nowego pupila, aby zapewnić mu odpowiednią ilość składników odżywczych niezbędnych do rozwoju oraz wzrostu.

               Patrząc na okres wzrostu szczeniaka wyłącznie z punktu widzenia żywienia to możemy podzielić go na dwa kluczowe etapy:

1 Etap - Do momentu odsadzenia

               Jest to okres, w którym maleństwa są zależne przede wszystkim od matki i są karmione głównie przez nią. Pierwszy pokarmem jakim żywią się szczenięta jest siara, zwana także pierwszym mlekiem. Jest to unikalny pokarm, który suka produkuje zaraz po porodzie. Siara ma barwę lekko żółtawą, jest bardziej tłusta i bogatsza w składniki odżywcze niż normalne mleko suki. Zawiera również przeciwciała, które chronią szczenięta przed różnego rodzaju infekcjami. Po kilku dniach od porodu siara zamienia się w normalne mleko, które również wpływa pozytywnie na odporność szczeniaków. Należy pamiętać, że mleko suki znacznie różni się od mleka krowiego, którego nie powinniśmy stosować w żywieniu szczeniąt.

               Maleństwa żywią się wyłącznie mlekiem matki mniej więcej do 4. tygodnia życia. Wtedy też zaczynają interesować się tym co dostaje do jedzenia ich matka. Zaczynają podjadać pokarm, którym karmiona jest suka lub wylizywać zawartość jej miski. Jest to czas, w którym zaczyna się dokarmianie, czyli wprowadzenie do diety maluchów pokarmów stałych. Taki pokarm może być w formie pasztetów, zmielonej karmy mokrej lub namoczonej i rozdrobnionej na papkę karmy suchej. Zaczynamy od jednej lub dwóch granulek lub łyżeczki pasztetu i stopniowo zwiększamy ich ilość. Z upływem czasu zmniejszamy ilość wody w jakiej rozdrabniamy karmę suchą, równolegle w dalszym ciągu karmiąc psiaka mlekiem matki. Przed 5 tygodniem życia szczenięta powinny otrzymywać już do 4 stałych posiłków na dobę oraz mleko matki, które na tym etapie staje się jedynie dodatkiem uzupełniającym do posiłków z pokarmem stałym.

               W taki sposób nie tylko przygotowujemy szczeniaki do odstawienia, ale również przyspieszamy dojrzewanie ich przewodu pokarmowego. Gdy maluchy skończą 5 tygodni zaczynamy stopniowo odzwyczajając je od mleka matki. Kiedy widzimy, że szczeniak coraz chętniej gryzie, można już zupełnie przestać namaczać karmę, aby dać mu możliwość samodzielnego chrupania. W tym samym czasie należy zacząć podawać wodę do picia (mineralną lub gotowaną) w oddzielnej misce.

2 Etap - Po odsadzeniu

                Okres ten przypada na 6 do 8 tygodnia życia szczeniaków. W  tym czasie z diety zupełnie znika mleko matki.  Zwykle w tym miejscu nowi właściciele przejmują pełną kontrolę nad procesem żywienia małego czworonoga, ponieważ hodowcy zrzeszeni w organizacjach kynologicznych mogą wydawać szczeniaki właśnie po ukończeniu 6. tygodnia życia w przypadku Polskiego Klubu Psa Rasowego oraz 7. tygodnia życia w przypadku Związku Kynologicznego w Polsce.

               Po odsadzeniu niezwykle ważne jest, aby żywienie małego psiaka odpowiadało aktualnym potrzebom jego organizmu, który się szybko rozwija. Podawany pokarm musi zawierać znacznie więcej składników odżywczych, aby zapewniać szczeniakowi więcej energii przy zachowaniu tej samej objętości co pokarm przeznaczony dla psów dorosłych. Dlatego też szczeniaki muszą być karmione specjalną karmą przeznaczoną wyłącznie dla nich. Dotyczy to również okresu przed odsadzeniem.

Czym karmić szczeniaka?

               Tu z pomocą przychodzą nam producenci gotowych karm komercyjnych, którzy oferują szeroką gamę pokarmów idealnie dostosowanych do potrzeb nie tylko najmłodszych piesków, ale również psów dorosłych czy seniorów. Karmy dla szczeniąt rozpoznamy po tym, że w ich nazwie bądź też na opakowaniu znajdziemy słowa "junior" lub "puppy". Takie karmy zawierają zwykle od 5% do 10% więcej białka i aż 300-400 kcal więcej, niż karmy przeznaczone dla psów dorosłych.

               Jako nowi właściciele szczeniaka musimy pamiętać również o tym, aby na początku karmić malucha w taki sam sposób w jaki karmił go hodowca lub pierwszy właściciel w domu rodzinnym lub w schronisku, z którego otrzymaliśmy psiaka. W praktyce sprowadza się to zwykle do stosowania tej samej karmy co poprzedni właściciele z tą samą częstotoliwością. W tym okresie należy również zwrócić szczegołną uwagę na jakość kupek szczeniaka oraz na jego zachowanie podczas posiłków. Dzięki temu ograniczymy ryzyko wystąpienia zaburzeń przewodu pokarmowego oraz biegunki. W nowym domu szczeniak powinien być karmiony w ten sam sposób do około 14 dni. Dopiero po upływie tego czasu możemy powoli i stopniowo zmieniać karmę na nową.

Jak często karmić szczeniaka?

               Szczeniaki mają wielki apetyt, ale małe "brzuszki". Dlatego należy podawać im niewielkie ilości karmy stosunkowo często biorąc pod uwagę wiek, wielkość oraz ewentualne zalecenia weterynarza. Ważne jest również, aby dokładnie sprawdzać zalecenia żywieniowe producenta karmy znajdujące się na opakowaniu. Zalecaną dawkę dzienną należy podzielić w taki sposób, aby podać ją w kilku posiłkach o stałych porach. 

Częstotliwość karmienia szczeniaka:

- od rozpoczęcia podawania karmy (około 5-8. tydzień życia) szczeniaka należy karmić od 4 do 6 razy na dobę,

- od 2-3. miesiąca życia zmniejszamy częstotliwość karmienia do 4 razy na dobę,

- od 4. do 6. miesiąca podajemy posiłek 2-3 razy dziennie,

- powyżej 6-7 miesięcy należy podawać psiakowi pokarm jedynie 2 razy na dzień.

               W zależności czy mamy do czynienia z rasą bardzo małą lub bardzo dużą, pieski mogą pozostać przy większej ilości posiłków przez dłuższy czas.

               Karmę mokrą raczej należy podawać w temperaturze pokojowej. Ma wtedy przyjemniejszy zapach i szczeniak łatwiej ją trawi. Jeżeli przechowujemy karmę w lodówce to powinniśmy wyjąć ją przynajmniej godzinę przed podaniem. Karma mokra nie powinna być pozostawiona dłużej niż 3 godziny, gdyż może stać się nieświeża i mogą się w niej pojawić  bakterie, które mogą wywołać  niestrawność lub biegunkę. Warto również pomyśleć nad podawaniem zwierzęciu regularnie gryzaka dentystycznego, którego gryzienie pomoże w usuwaniu osadu, z którego w przyszłości może powstać kamień nazębny> Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy podajemy szczeniakowi karmę mokrą.

               Należy pamiętać, że szczenięta ras małych i średnich znacznie szybciej osiągają dorosłość bo w wieku od 10 do 15 miesięcy. Psy ras dużych i olbrzymich dopiero po ukończeniu 18 - 24 miesiąca życia stają się dorosłe. W tym czasie należy zmienić pokarm na karmę dla psów dorosłych.

               Na rynku istnieje wiele karm dla szczeniąt. Swoje poszukiwania odpowiedniej karmy dla Twojego pupila możesz rozpocząć w tym miejscu: https://wyspapupila.pl/karma-dla-szczeniaka

 

Artykuł partnera.



data dodania: 2020.02.06 16:53    data edycji: 2020.02.06 16:54
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji CAVALIERY.wortale.net.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Wortale.net | mapa witryny | login